Bebeklerde Kulak Ağrısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yeni doğan bebeklerde kulak ağrısı için evde uygulanacak yöntemler tehlike arz edebilir. Kulak ağrısı şüphesi oluştuğu zaman bebeği öncelikle Kulak Burun Boğaz doktoruna götürerek fikir almalı ve onun önerilerine göre hareket edilmelidir.

Bebeklerde kulak ağrısı için öncelikle evde uygulanacak bazı yöntemler mevcuttur. Bunlar bitki çayları, kulağa ısı uygulayarak masaj yapma ve bazı bitkileri kulağa sürmek olarak sıralanabilir. Evde uygulanacak yöntemler öncesinde uzman doktordan bilgi alınmalıdır.

Anne sütünün bebek üzerinde faydaları oldukça fazladır. Bunlardan biri de kulak ağrısı olarak belirtilebilir. Bebekte kulak ağrısı görülmesinin en temel nedenlerinden biri enfeksiyonlardır. Bebeğin ilk altı ayda aldığı anne sütü bebeği enfeksiyonlara karşı korumaktadır. Bu sebeple mama ile beslenen bebeklerde enfeksiyon görülme olasılığı daha yüksektir.

Bebekte kulak ağrısının sebepleri arasında diş çıkarma da yer alır. Yetişkinlerde olduğu gibi bebekte de diş çıkarmanın ağrısı kulağa vurabilir. Bebek bunu kulağını çekiştirerek, elini sürekli kulağına götürerek belli etmektedir.

Henüz iletişim yetenekleri bulunmayan bebek içerisinde bulunduğu sıkıntıları beden dili ile belirtir. Kulak ağrısının belirtileri arasında iştahsızlık, halsizlik, kulağa dokunamama, yüksek sesle ağlama ve ateş yer alır. Yüksek ateş de kulak ağrısında sıkça görülen belirtiler arasındadır.

Bebeklerde kulak ağrısı çok sık görülen bir durumdur. Doğumdan sonra 2-3-4-5 aylık bebekler kulak ağrısı problemi ile karşılaşabilir. Fakat genellikle kulak akıntıları gözlenir. Kulak ağrıları 6. ay ve sonrasında daha meydana gelmektedir.

Bebeklerde Kulak Ağrısı ile İlgili Makeleler

Bebeklerde Kulak Ağrısı

Bebeklerde kulak ağrısı birçok farklı sebeple ortaya çıkabilen bir enfeksiyon durumudur. Altta yatan nedene göre Kulak damlası, antibiyotik ve ilaç tedavisi gibi tedavi seçenekleri vardır.

makaleyi incele