Bebeklerde Hıçkırık ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yenidoğanlarda hıçkırık sık karşılaşılan bir durumdur. Genellikle bebeğe zararlı değildir. Ancak bebeğin konforunu bozabilir. Bu sebepten dolayı özellikle beslenme şekline dikkat edilmeli ve her beslenmeden sonra bebeğin gazı çıkarılmalıdır. Şiddetli devam eden ve bebeği huzursuz eden hıçkırık varlığında bir sağlık kuruluşuna başvurulabilir.

Anne karnındaki bebek gelişimle birlikte kas hareketleri sergilemeye başlar. 13-25. haftalarda hafif şiddette başlayan tekme hareketleri gebeliğin ilerlemesi ile artabilir. 6. aydan sonra başlayan ritmik sarsıntılar bebeğe ait hıçkırıklar olabilir. Sık karşılaşılan bir durumdur. Sebebi net bir şekilde bilinmemekle birlikte gebelikte bebeği hıçkırık tutması akciğer ve solunum sistemi gelişiminin bir parçası olarak kabul edilir. Eğer sarsıntılar karnın farklı bölgelerinde ve düzensiz bir şekilde ortaya çıkıyorsa muhtemelen bebeğin tekmelemesi söz konusudur. Ancak aynı bölgede, benzer şiddette, ritmik sarsıntılar hıçkırık olabilir.

Bebeklerde Hıçkırık ile İlgili Makeleler

Bebeklerde Hıçkırık

Hıçkırık diyafram kasının kasılması sonucu ses tellerindeki ani gerilmeye bağlı duyulan ses olarak ifade edilebilir. İlaç tedavisi, sinir blokajı, cerrahi, dijital rektal masaj gibi tedaviler bulunur.

makaleyi incele