Bebeklerde Göz Çapaklanması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bebeğin gözünde oluşan çapaklanmayı temizlemek için ılık bir su ısıtarak pamuk yardımıyla bebeğinizin gözündeki çapağı hafif hareketlerle temizleyebilirsiniz. Ayrıca göz çapaklanmasına iyi gelen bir diğer yöntem ise anne sütüdür. Anne sütünü bir pamuğa damlatarak çapaklı bölgeyi yavaşça temizleyebilirsiniz.

Göz çapaklanmasına iyi gelen bir diğer yöntem ise masajdır. Ellerinizi iyi bir şekilde temizledikten sonra parmaklarınızın uçları ile gözden buruna doğru hafif bir şekilde dairesel hareketler yapabilirsiniz. Bu masajı günde 5 kez uygulayabilirsiniz.

Göz çapaklanması genellikle evde yapılan doğal yöntemlerle geçebilen bir tür rahatsızlıktır. Ancak bebeklerin vücudu hassas olmasından dolayı bilinen belirtilerin dışında da belirtiler oluşabilir. Eğer bebeğinizin göz kapağı normalden daha fazla şişerse veya bebeğinizde sürekli ateşlenme varsa vakit kaybetmeden mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekir.

Bebeklerde Göz Çapaklanması ile İlgili Makeleler

Bebeklerde Göz Çapaklanması

Göz akının üzerindeki zardan salınan mukus ve kirpik diplerinden salgılanan yağ ve deri hücrelerinin birleşimine göz çapağı denilmektedir. Tedavide göz damlası ve antibiyotik krem kullanılabilir.

makaleyi incele