Bebeklerde Alerji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bebek de alerjinin oluşturduğu yan etkileri azaltmak için besin diyeti uygulanabilir. Doğru besin diyetiyle bebeğin sağlığı aile tarafından kontrol altına alınabilmektedir. Besin diyeti dışında doktorun tedavi süreci içerisinde verdiği şurup, merhem ve losyonlar da düzenli olarak kullanılmalıdır.

Besin alerjisi için uygulanan alerji testi bebek 3 aya geldiği süreçten sonrasında yapılmaktadır. Özellikle yeni doğan bebeklerde alerji olarak görülen egzama, bebek henüz bir aylıkken yapılmaya başlanabilmektedir. Bebeğe uygulanan mevsimsel alerji testi doğumdan itibaren yapılabilmektedir. Fakat daha kesin sonuç için ilerleyen süreçlerde yapılması uygun görülmektedir. Testin kesinliği 3 aylıktan itibaren zaman geçtikçe artmaktadır.

Genellikle uygun tedavi yöntemi ile alerji süreci en kısa zamanda sonlandırılmak istenmektedir. Alerjisi olunan besinin günlük hayattan çıkarılması ile besin alerjisi ortadan kalktığı da sıklıkla görülmektedir. Astım alerjisi ise bebeğin sonrası hayatında yüzde 10’luk bir ihtimalle kalıcılık sağlamaktadır. Doğru tedavi yöntemi ile alerjilerin bastırılması mümkündür.

Alerji riski taşıyan besinler vardır. Bu besinler 9. aydan önce verilmesi oluşturacak tehlikeler sebebiyle önerilmemektedir. Bebeklerde alerji yapan yiyecekleri sıralayacak olursak turunçgiller, domates, inek sütü, yumurta, buğday ve balık ürünleri bebekte alerji riski taşıyan besinlerdir.

Kivi giderek daha yaygın hale gelen ve alerjiye sebep veren meyvedir. Ananas meyvesi de aynı kivi gibi bebekte alerjiye yol açabilecek bir meyvedir. Ek olarak bebeklerde en sık karşılaşılan gıda alerjisi besinleri sırasında şeftali de yer etmektedir. Bu sebeple bu tür besinleri bebeğinize verirken daha hassas davranmanız gerekmektedir.

Alerji bebeğin vücudunda oluşan kızarıklık kaşıntı gibi durumlara sebebiyet verebileceği için merhem, krem ya da nemlendirici önerilmektedir. Doktor kontrolü ile bebeğe uygulanması alerjinin reaksiyonlarını bastırmaktadır.

Annenin tükettiği süt ürünlerinden kaynaklı olarak bebekte alerjik reaksiyon göstermesi olağan bir durumdur. Annenin hayatından süt ve süt ürünlerini tamamen çıkartarak bebeği anne sütü ile beslemeye devam etmesi durumunda süt alerjisi bir problem arz etmemektedir.

Genel olarak alerjilerin ateş yaptığı gözlenmemektedir. Fakat besin alerjisi semptomları arasında yüksek ateş de görülebilmektedir. Alerjisi olan bebekte genel olarak ise kaşıntı, sulanan kızarık göz, halsizlik gibi semptomlar görülebilir.

Bebeklerde Alerji ile İlgili Makeleler

Bebeklerde Alerji

Alerji, kişinin vücudunun normalde bir reaksiyon göstermemesi gereken durumları anormal olarak sergilemesidir. İlaç tedavisi, diyet, yaşam tarzı değişiklikleri, losyonlar ve kremlerle tedavi edilebilmektedir.

makaleyi incele