Bebek Kakasında Beyaz Pütürler ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Burada önemli olan bebeğin kakasının tamamen beyaz renkte olması ya da kakanın içerisinde beyaz renkli taneciklerin olması durumlarının dikkatli bir şekilde ayrımının yapılabilmesidir. Beyaz renkli tanecikler olması halinde, gözlemlemenin dikkatli bir şekilde yapılması ve bir haftadan uzun sürmesi durumunda hekime başvurulması yeterli olabilecekken; tamamen beyaz renkli kaka varlığı halinde acil bir şekilde zaman kaybetmeden hekime başvurulmalıdır. Bu durum oldukça ciddidir ve bebeğin sindirimi esnasında öd sıvısı adı verilen sıvının salgılanmamasına bağlı olarak gelişen bir durum söz konusu olabilir. Kireç rengi ya da kil rengi kaka olarak da değerlendirilen bu durum, dikkatli bir şekilde gözetim altında tutulması gereken bir olaydır.

Bebeğin kakasındaki beyaz pütürcüklerin çeşitli nedenleri vardır. Öncelikle anne sütü ile besleme yapılıp yapılmadığı göz önünde bulundurulmalıdır. Daha sonra ise bebek kakasının takibinin dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Çok uzun bir süre boyunca devam etmiyor ise; endişelenmeye gerek yoktur. Ancak uzun süreli olarak görülen beyaz parçaların birçok nedeni olabilir ve bu nedenler ciddi hastalıkların işaretçisi niteliğinde de değerlendirilebilir. Bu sebeple mutlak suretle bir sağlık kuruluşuna başvurarak, hekimin talep edeceği şekilde gerekli tetkikler ile incelemelerin yapılmasını sağlamak iyi olacaktır.

Bebek Kakasında Beyaz Pütürler ile İlgili Makeleler

Bebek Kakasında Beyaz Pütürler

Bebek kakasında beyaz pütürler; kakada meydana gelen değişikliklerden bebek kakasında beyaz parçalar oluşması şeklindedir. Tedavi tamamen problemin nedenine göre yapılmaktadır.

makaleyi incele