Bebeğin Kafasında Şişlik ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Doğum esnasında bebeğin doğum kanalına sıkışmasından dolayı şişliklerin oluşması normaldir. Bu şişliklerin tedavisi için genellikle bir şey yapmaya gerek kalmaz. Kendiliğinden kaybolan bu şişlikler yaklaşık olarak bir hafta içerisinde geçmektedir.

Bebeklerde düşme veya çarpmadan ortaya çıkan şişliklerin yanı sıra farklı bir belirti yoksa evde yapılacak birkaç uygulama ile de düzelebilir. Şişliğin olduğu bölgeye buz uygulamak şişliğin birkaç saat içerisinde azalmasını sağlayacaktır. Ayrıca yatıştırıcı kremler ile masaj yapmak da şişliğin geçmesinde yardımcı olur.

Bebeklerde bir yere çarpma sonucunda oluşan şişlikler genellikle şiddetine göre geçme süresi değişmektedir. Çarpma sonucunda hasar gören bölgede genellikle morarma meydana gelebilir. Bu süreç şiddetine göre değişse de genellikle birkaç gün içerisinde ortadan kaybolmaktadır.

Bebeğin Kafasında Şişlik ile İlgili Makeleler

Bebeğin Kafasında Şişlik

Bebeğin kafatası oldukça hassas olmasından dolayı özellikle yenidoğumdan sonra herhangi bir nedenden dolayı şişlik oluşabilir. Tedavi antibiyotik ilaç ve kremlerle yapılmaktadır.

makaleyi incele