Baş ağrısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Baş ağrısı tedavisinde önemli olan baş ağrısının sebebidir. Eğer sebep migren gibi şiddetli ağrı yapan nedenler ise veya baş ağrısı sekonder yani başka bir hastalığa bağlı oluşuyorsa doktor kişiye özel tedavi yöntemleri uygular. Bunun haricinde kişilerin en sık olarak yaşadığı gerilim tipi baş ağrısı için şu yöntemler uygulanabilir:

  • Işıksız ve sessiz bir ortamda dinlenmek
  • Sık ama az öğünler tüketmek
  • Başa soğuk uygulamak
  • Ilık bir duş almak
  • Masaj yaptırmak
  • Bol bol su içmek
  • Stresten uzak durmak
  • Vitamin takviyeleri almak

Tansiyon düşüklüğü baş ağrısı yapabilir. Ancak baş ağrısı tansiyon yüksekliğinde daha çok beklenir. Kan basıncının 90/60 mmHg'dan daha düşük olması genel olarak hipotansiyon olarak adlandırılır ancak bu kişiden kişiye değişebilir. Hipotansiyon sırasında oluşan baş ağrısına sıklıkla baş dönmesi, bulanık görme, bulantı, kusma, yorgunluk, nefes darlığı gibi diğer hipotansiyon bulguları da eşlik eder. Tansiyon düşüklüğü tedavi edildiğinde baş ağrısı da buna bağlı olarak düzelir.

Baş ağrısı türüne göre oluşum mekanizması da değişir. Migren ağrısında suçlanan şey beyin damarlarının kasılıp gevşemesiyle meydana gelen kanlanma değişiklikleridir. Bunun haricinde trigeminal sinirin etkisiyle de migren ağrısı oluşabilir. Serotonin gibi nörotransmitter maddelerin anormal davranışı da migren sebebidir. Gerilim tipi baş ağrısı genelde omuz, boyun, yüz gibi kafaya yakın bölümdeki kasların gerilmesi sonucu oluşur.Küme tipi baş ağrısının oluşum mekanizması kesin olarak tamamen açıklanamamıştır. Ama migren gibi bazı nörotransmitter maddelerdeki anormalliklerin küme tipi baş ağrısına neden olduğu düşünülmektedir.

Lodosun direkt baş ağrısı yaptığını söylemek doğru olmaz. Ancak çoğu insanda yaşanabilecek bir durumdur. En sık olarak ani hava değişimleri ve rüzgarlı havaların baş ağrısını tetiklediği düşünülmektedir. Bunun sebebinin kan damarlarındaki anormal kasılma ve gevşemeler olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca parlak güneş ışığı, sıcak, nemli koşullar ve hava basıncındaki sert değişiklikler bazı migrenlilerde migren atağına yol açabilir.

Kadınlarda hamilelikte baş ağrısı oranlarında artma görülür. Bunun nedeni başlıca hormonal değişimlerdir. Özellikle hamileliğin ilk trimesterinde yani ilk 3 ayda baş ağrıları daha sık görülür. Gebelerde baş ağrısı genelde basit sebeplerle olabileceği gibi gebelik zehirlenmesi gibi önemli sebeplerden dolayı da olabilir. Bu yüzden hamilelikteki hiçbir baş ağrısı hafife alınmamalı ve bir hekime muayene olunmalıdır.

Sinüzit aslında toplumda sık görülen baş ağrılarından biridir. Sinüzit, kafa bölgesinde sinüs denilen boşlukların iltihaplanması ile oluşur. Baş ağrısına sıklıkla burun akıntısı, kafada dolgunluk hissi, geniz akıntısı eşlik eder. Sinüzit nedeniyle dolan sinüsler, o bölgedeki mukuslara basınç uygulayarak ağrıya neden olur. Ayrıca havalanma yetersizliğinden dolayı ve iltihap hücreleri sebebiyle de ağrı hissedilir. Sinüzit ağrısı sıklıkla yüzdeki sinüs bölgelerinde, diş hizasındaki yüz bölümlerinde, alında ve göz küresinin üstünde hissedilebilir.

Diş bölgesinde oluşan herhangi bir iltihap diş ağrısına sebep olduğu gibi baş ağrısına da sebep olabilir. Çünkü iltihap hücreleri kafa bölgesini de etkileyerek baş ağrısını tetikleyebilir. Ayrıca ağrının sinir lifleri aracılığıyla şiddetlendirilmesi ve yayılması baş ağrısı oluşum mekanizmalarından biridir. Baş ağrısı yapacak kadar şiddetli olan diş iltihaplarının tedavi edilmesi gerekir. Çünkü bu iltihaplanmalar çok daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Baş ağrısı ile İlgili Makeleler

Baş Ağrısı

Kafa içerisinde yer alan ağrıya duyarlı yapıların çeşitli nedenlerle aşırı aktif edilmesi sonucunda oluşan ağrıya baş ağrısı denmekte olup, tedavisi için ağrının türüne göre ilaçlar verilir.

makaleyi incele