Bağırsak iltihabı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu durum bağırsak iltihabının çeşitlerine göre değişebilmekle birlikte genel anlamda kendiliğinden geçmeyen bir hastalıktır. Fakat hafif formlarda olan olgularda kişinin sağlıklı beslenmesi ve bol su tüketmesiyle iyileşme durumu olabilir. Ülseratif kolit ve Crohn hastalığının alevlendiği ve sessizleştiği dönemler vardır. Bu sessizleştiği dönemde belirtiler görülmez fakat iyileşme de gerçekleşmez. Bağırsak iltihabının iyileşmesi için ilaç ve cerrahi tedaviler uygulanmaktadır. Çok nadir de olsa bazı durumlarda tedaviye rağmen hastalığın tekrar ortaya çıkması söz konusu olabilir. Bu durumda da tekrar ilaç tedavisi uygulanır.

Bağırsak iltihabında hastalığın derecesi; bağırsak iltihabının tutulum yerleri, derecesi, sindirim sistemi dışında bir hastalık olup olmadığı, var ise ciddiyetinin hangi durumda olduğu, hastanın yaşı, genel durumu, büyüme gelişme geriliği olup olmadığı, tedaviye uyum sağlayabilirliği gibi faktörlere göre değişkenlik gösterir. Bu yüzden hastalığın iyileşme süresi ile ilgili net bir bilgi verilemez. Bu süre hastadan hastaya değişkenlik gösterir.

Bağırsak hastalığının alevlendiği dönemlerde en sık görülen belirti ve en sık hastaneye başvuru sebebi ağrıdır. Özellikle Ülseratif kolit olmak üzere daha çok alt kısımları yani kalın bağırsak ve rektumun tutulduğu çeşitlerinde kasık ağrıları ve kasıkta kramplar daha sık görülebilir.

Bağırsak iltihabı bağırsağın iç yüzeyini kaplayan zarın iltihaplanması sonucu oluşur. Ve bir bölgede kronik bir şekilde uzun süre iltihap olması, o bölgede yapısal değişiklikler anormallikler meydana getirebilir. Fakat tek başına kanser meydana getirme nedeni olması çok düşük bir ihtimaldir. İltihap ile birlikte ek başka bağışıklık hastalıkları olması, ailevi yatkınlık ve iltihabın erken yaşlardan itibaren başlaması ve uzun sürmesi kanser riskini arttırılabilir.

Bağırsak iltihabı, gastrointestinal sistem yani sindirim sistemi hastalığıdır. Hastalığın türüne göre tutulum yerleri değişmekle birlikte; ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum (kalın bağırsak ile anal bölge arasında kalan alandır.) bölgelerini tutabilmektedir. İnce bağırsak iltihabı bağırsak yapısındaki zarın çeşitli etmenlerden dolayı iltihaplanması ve sağlıklı yapısının bozulması durumudur. 

Bağırsak iltihabı ile İlgili Makeleler

Bağırsak İltihabı

Bağırsak zarında çeşitli nedenlerden dolayı sağlık yapısının bozulması, bağırsak iltihabına neden olur. İltihabın durumuna göre tedavi yöntemleri değişkenlik gösterir.

makaleyi incele