Bağırsak düğümlenmesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bağırsak düğümlenmesi hızlı ve ek problemlere yol açmadan tanınır ve tedavi edilirse ölümcül değildir, kolayca çözülebilen bir problemdir. Bunun yanı sıra, eğer tanı ve tedavi gecikirse ve komplikasyon dediğimiz ek problemler oluşursa tablo ölümcül olabilir.

Eğer tedavisiz düğümlenme süresi uzarsa öncelikle iç içe geçen bağırsak kısımlarına damarlardan gelen kan akışı azalır ve dokular beslenememeye başlar. Bunun sonucunda bağırsaklar kısmi olarak ölebilir, buna kangren denir. Bu hem hastanın durumunu ağırlaştırır hem de ameliyatla tedavi gerekliliği oluşturur.

Gerçekleşebilecek diğer bir durum ise, bağırsaklarda tıkanma sonucu bağırsak duvarlarında zayıflama olması ve buna bağlı delinme meydana gelmesidir. Bağırsaklar delinirse, içindeki dışkı ve çeşitli bağırsak sıvıları karın boşluğuna sızmaya başlar ve bu da karın zarında iltihap oluşturur. Bu oldukça ölümcül bir tablodur.

Bağırsak düğümlenmesi hastaların %10’unda tekrarlayabilir, tekrarlayıp tekrarlamayacağı tam olarak kestirilemez, herhangi bir kriteri yoktur. Daha önce bağırsak düğümlenmesi geçirmiş çocuklar sonrasında da riskli grup içindedir. Aynı zamanda aile içinde bir kardeşte görülmesi durumunda diğerlerinde görülme olasılığı da artar.

Bağırsak düğümlenmesi ilaçla tedavi edilen bir hastalık değildir. Çocuğun ağrısı çok şiddetli ise damardan verilen sıvıya ağrı kesici ilaçlar eklenebilir, bunun dışında herhangi bir ilaç kullanılması söz konusu değildir.

Bağırsak düğümlenmesi ile İlgili Makeleler

Bağırsak Düğümlenmesi

Bağırsak düğümlenmesi (İnvajinasyon), bağırsak parçasından birinin kendinden sonra gelen parçanın içine girmesi olup, tedavisinde ilk öncelik oluşan tıkanıklığı çözmektir.

makaleyi incele