Bademcik iltihabı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Tonsilit genelde, ilaç tedavisi alınmadığında bile 7-8 gün içerisinde düzelir. Ancak özellikle 5-15 yaş aralığındaki çocuklarda dikkatli olunmalıdır. Eğer çocuğunuzda yazımızda bahsettiğimiz bakteriyel tonsilit (bakterilerin sebep olduğu tonsilit) belirtilerini görüyorsanız bir doktora başvurunuz. Beta streptokok bakterisinin sebep olduğu tonsilitlerde gerekli antibiyotik tedavisi uygulanmazsa, akut romatizmal ateş ve akut glomerülonefrit gibi ciddi hastalıklar eşlik edebilir.

Evet, bademcik iltihabı yapan bakteriler kişiden kişiye damlacık ya da temas yoluyla geçebilir. Tonsilit gibi enfeksiyonlardan korunmak için el hijyenine ve bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasına önem verilmelidir.

Sigara dumanı, boğaz mukozasına zarar vererek enfeksiyonlara ve mikroplara açık hale getirir. Sigara içmek tek başına bademcik iltihabı yapmasa da sigara içenlerde iltihap riski artmıştır.

Viral tonsilitlerde ateş genellikle beklenmez, ateş olduğunda ise kısa süre içerisinde ateşin azaldığı görülür. Bakteriyel tonsillitlerde ise ateşe sık rastlanır. Bakteriyel tonsilit ateşi 5 güne kadar sürebilir.

Genellikle virüs kaynaklı tonsilitlerde bulantı ve kusma beklenmez. Ancak bakteriyel tonsilitler daha ağır geçtiğinden bulantı, kusma, genel vücut ağrısı ve ateş daha yaygındır.

Bademcik iltihabında, bademciklerin ve lenf bezlerinin şişmesi sonucu dişe baskı olursa diş ağrısı duyulabilir. Ayrıca bademcik iltihabı yapan mikroplar dişlere de etki edebilir ve ilerleyen dönemde diş çürüklerine sebep olabilir. Bu da diş ağrısına yol açar.

Hayır, bademcik iltihabında kanama olması beklenmez. Ancak bademcikler alındıktan sonra (tonsilektomi) kanama görülmesi beklenen bir bulgudur.

Bademcik iltihabı ile İlgili Makeleler

Bademcik İltihabı

Virüs ya da bakteriler ile savaşamayan mikroorganizmalar, bademcik iltihabına neden olurlar. Ateş düşürücüler, ağrı kesiciler ve boğaz pastilleri tedavide kullanılan ilaçlardır.

makaleyi incele