Ateroskleroz ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Aterosklerozda üç türlü tedavi vardır. Bunların ilki yaşam tarzı değişiklikleridir ki bunun içerisinde özellikle sağlıklı beslenme vardır. Kişi kilolu ise sağlıklı şekilde kilo vermesi gerekir, yağlı ve şekerli besinleri azaltarak meyve ve sebzeden zengin bir diyete geçmelidir. Bunun yanında sigara ve alkol kullanıyorsa bunları bırakması gerekir. İkinci tür tedavide ilaçlar vardır. İlaçların amacı genel olarak tansiyonu azaltmak ve pıhtı oluşumunu engellemektir. Eğer bu yöntemlerle plak oluşumu önlenemiyorsa son olarak ameliyat ile tedaviye geçilir.


Ateroskleroz hangi damarda plak oluştuğuna göre etkilediği organ da değişir. Hemen hemen her organı etkileyebilir. Ama özellikle beyin, kalp ve böbreğin damarlarını tuttuğu zaman daha büyük problemlere neden olur.

Bazı belirtiler aterosklerozda önemlidir ve bu hastalığın belirtisidir. Bunlar yorgunluk, baş dönmesi, baygınlık, denge kayıpları, egzersizle aşırı ağrı, nefes almada sıkıntılar, özellikle tek taraflı görülen felçler, göğüs ağrısı, iştahsızlık, ellerde ve ayaklarda uyuşukluk gibi belirtilerdir. Bunların haricinde tıkanan damarın kan ilettiği damara göre de bazı bulgular olabilir. Özellikle kalbi etkilediği zaman kalp hastalıkları ve kalp krizi görülebilir. Böbrek damarlarını tuttuğu zaman uzun dönemde kronik böbrek hastalığına yol açabilir ki bu da idrar çıkışının azalmasıyla anlaşılır.

Ateroskleroz ile İlgili Makeleler

Ateroskleroz

Damar sertleşmesi olarak bilinen ateroskleroz, atardamar duvarının normalinden daha kalın ve sert hale gelmesidir. İlaç veya cerrahi yöntem ile tedavi uygulanır.

makaleyi incele