Astrositom ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kişinin hastalığına sebep olan etkenin düzeltmeden kişinin belirtilerinin iyileştirilemesi için uygulanan tedaviler palyatif tedavi olarak adlandırılmaktadır. Astrositom, kişide çeşitli nörolojik belirtilere sebep olabilir ve nörolojik işlevlerin iyileştirilmesi için palyatif tedaviler uygulanabilir. Bu tedaviler, etkene yönelik tedavilerle birlikte de kullanılabilir. Bevacizumab ve steroid kullanımı, tümörü etkilemeden belirtileri hafiflettiği için astrositomda kullanılan palyatif tedavilerdir.

Li-Fraumeni Sendromunda tp53 geni ve p53 geninde bozukluklar olması, Turcot Sendromu’nda APC ve MMR genlerinde görülen mutasyonlar, nörofibromatozis tip 1’de NF1 geni mutasyonu, tüberoz skleroz, iyonizan radyasyon maruziyeti, Vietnam Savaşı’nda kullanılmış portakal ajan adlı savaş kimyasalına maruziyet, çocukluk çağında lösemi vb. sebebiyle baş bölgesine alınan radyasyon astrositom görülme riskini artırmaktadır.

Astrositom ile İlgili Makeleler

Astrositom

Astrositom, sinir sistemindeki astrosit hücrelerinden köken alan, kötü huylu bir beyin ve omurilik tümörüdür. Cerrahi müdahale, radyoterapi ve deneysel tedaviler gibi birden fazla tedavi yöntemi vardır.

makaleyi incele