Antisosyal kişilik bozukluğu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sosyopat (antisosyal kişilik bozukluğu) için belirli, ortak kullanılan, üzerinde uzlaşılmış bir test yoktur. Fakat ruh sağlığı uzmanları çeşitli sorular soracak, hastayı dinleyecek, hasta yakınlarını dinleyecek buna göre tanı koyacaktır. Bunun için kriterler mevcuttur.

Yüksek işlevli sosyopat, günlük hayatında yapması gerekenleri doğru ve zamanında yapabilen, iş hayatında ve ya maddi hayatta başarı sağlayabilen, iç dünyasını toplumdan ustaca gizleyebilen, girişken, sosyal ve pek çok açıdan normal gibi görünebilen antisosyal kişilik bozukluğu hastalarıdır. Bu durumun kişinin zeka, eğitim düzeyi ve yetiştirilme tarzıyla alakası vardır. Sık karşılaşılan antisosyal kişilik bozukluğu hastaları genelde kısa süre içinde etraftaki insanları tedirgin eder, korkutur ve kendini belli eder. Alkol ve madde bağımlılıkları olma olasılığı da yüksektir. Bu sayede insanlar kendi önlemlerini alıp uzaklaşabilir fakat yüksek işlevli olanlar çok daha tehlikelidir çünkü çok ideal bir insan görünümü çizerler.

Aslında bu soruya cevap vermek çok zordur. Çünkü romantik ilişkiler oldukça bireysel ve özel konulardır. Bir psikoloğa ya da psikiyatriste de danışsanız size evlenin, boşanın, ayrılın ya da birleşin demeyeceklerdir. Bu karar her zaman kişilerin kendine aittir. Ancak evli olduğunuz ya da romantik ilişki yaşadığınız bireyin sosyopat olduğunu ya da antisosyal kişilik bozukluğuna sahip olduğunu düşünüyorsanız, kendi kendinize tanı koymadan bir uzmandan yardım almalısınız. Bunu kendiniz için yapın, onu zorlamayın, bu konuda tartışmayın, gelmek istemeyecektir fikrini değiştirmeye çalışmayın. Bunun yerine kendiniz gidip danışın ve yapılması gerekenleri mutlaka bir uzmandan öğrenin.

Psikopat antisosyal kişilik bozukluğu hastalarına verilen bir isimdir. Sosyopat ise genel olarak bu kişilerin toplum içinde kendilerini ustaca gizleyebilen yüksek işlevli olanlarına verilen isimdir. Sosyopat ve psikopat kavramları modern psikolojide tam olarak tanımlanmış kavramlar olmayıp yaygın kullanımları bu şekildedir.

Antisosyal kişilik bozukluğu ile İlgili Makeleler

Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Toplum tarafından normal kabul edilen davranışların dışına çıkılması olarak nitelendirilen antisosyal kişilik bozukluğu, dünya genelinde kabul gören tanı rehberiyle teşhis edilir.

makaleyi incele