Anne Karnında Bebek Ölümü ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bebeğe anne karnındayken yeterli miktarda kan gitmemesi veya bebekte görülen genetik problemler, bebeğin anne karnındayken kalbinin durmasına sebep olabilmektedir. Yapılan testler sonucunda eğer bebekte bir problem var ise, bebeğin kalbi durmadan müdahalede bulunulabilmektedir. Fakat anne karnındayken bebeğin kalbinin durması ve müdahalede gecikilmiş olması, bebeğin kalbini tekrardan canlandırma ihtimalini oldukça düşürmektedir. Yine de bu gibi durumlarda her türlü ihtimale karşı gerekli olan tüm müdahaleler anne karnında ya da bebeği dünyaya getirdikten sonra yapılmaya devam edilmektedir.

Anne karnında 3 aylık bebek ölüm belirtileri görülse bile, bu durum bebeğin kalbinin durduğunu göstermemektedir. Bebeğin kalbinin durduğunun anlaşılması yalnızca doktor tarafından yapılan tetkikler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ultrason, biyofizik profili, Doppler ultrason ve Non-Reaktif Test adı verilen fetal iyilik testleri ile bebeğin kalbinin durduğu anlaşılmaktadır. Bu sebeple de eğer annede bebeğin öldüğünü gösteren belirtiler var ise, zaman kaybetmeden doktora gitmesi önerilmektedir.

2 aylık bebeğin anne karnında ölmesi, çok yüksek ihtimalle bebekte görülen genetik problemlerden kaynaklanmaktadır. Bebekte görülen genetik problemlerin yanı sıra annenin rahminde perde olması, enfeksiyonlar ve pıhtılaşma gibi sorunlardan dolayı da bu gibi ölümler görülebilmektedir. Anne karnında 2 aylık bebek ölümü belirtileri genellikle anne tarafından hissedilmez. Bu sebeple de hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından, düzenli olarak doktor kontrollerine gidilmesi önerilmektedir.

Anne karnında bebek ölümü belirtileri ve annenin zehirlenmesi, en çok merak edilen konulardandır. Hamileliğin ilk dönemlerinde yaşanan ölü doğum, annenin zehirlenmesine genellikle yol açmamaktadır. Fakat bebeğin büyümesi ile birlikte gerçekleşen bu komplikasyonlar, annenin zehirlenmesi riskini de beraberinde arttırmaktadır.

Anne Karnında Bebek Ölümü ile İlgili Makeleler

Anne Karnında Bebek Ölümü

Bazı zamanlarda, birtakım komplikasyonlar ve nedenlerden dolayı bebeğin anne karnında ölümü gerçekleşebilmektedir. 20. Hafta öncesi düşük, sonrası ise ölü doğumdur.

makaleyi incele