Anne Karnında Bebeğin Kafasının Büyük Olması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Anne karnında bebeğin kafasının büyük olması normal doğumun sağlıklı şekilde gerçekleştirilmesine engel olabilir. Doğum esnasında bebeğin başının rahimden dışarı çıkamaması bebeğin nefes almasını zorlaştırarak ölü doğuma yol açabilir. Olası bir sorun yaşanmaması için sezaryen ile doğum tercih edilir.

Gebelikte yapılan bebeğin baş çevresi normal ölçüm değeri 35 cm olmalıdır. Bebek doğduktan sonra 1 yaşına kadar baş çevresi büyüme devam eder. İlk 5 aya kadar bebeklerde baş çevresi büyüklüğü 38 cm olması normal kabul edilir. Daha büyük olması halinde nedenler araştırılır gerekli görülürse cerrahi işlem yapılmasına karar verilir.

Beyin, omurilik, kalp ve karın boşluğu hattı boyunca ciltte kızarıklık ve kaşıntı , enfeksiyon gibi hassasiyet sorunları ilk günlerde yaşanabilir. Havale geçirme, karın ağrısı, çift görme, bulantı, kusma, ateş, huzursuzluk gibi sorunların şiddetli şekilde yaşanması halinde bebeğe hemen müdahale edilerek riskin önlenmesi sağlanır.

Hamilelikte bebeğin kafasının büyük olması bebeğin gelişimine engel olması ve riskli görülmesi nedeniyle cerrahi işlemin anne karnında uygulanması tavsiye edilmez. Doğumdan sonra bebeğin sağlık durumuna göre ameliyat yapılır. Ayrıca 5 aydan küçük yeni doğan bebekler, 36 haftadan önce erken doğan bebekler ve 1.5 kilodan daha zayıf olan bebeklere cerrahi yöntem uygulanmaz.

Anne Karnında Bebeğin Kafasının Büyük Olması ile İlgili Makeleler

Anne Karnında Bebeğin Kafasının Büyük Olması

Bebeğin kafa yapısının büyümesi sorunu, bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkileyen önemli bir sorundur. Şant takılması, endoskopik yöntem ve cerrahi yöntem gibi tedavi seçenekleri vardır.

makaleyi incele