Anksiyete ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Anksiyete bozukluğu ilaçlar ve psikoterapi ile üstesinden gelinebilen bir tıbbi durumdur. Uzman doktorunuzun önerdiği ilaçlar ve psikoterapi dışında yapacağınız bazı değişiklikler de hastalığı yenmenize yardımcı olabilir:

Kahve, çay, kola, enerji içecekleri ve çikolata gibi kafein içeren yiyecek ve içecekleri kısıtlayın. Kafein ruh halini değiştiren bir ilaçtır ve anksiyete bozukluklarının belirtilerini daha da kötüleştirebilir.

Yürüyüş, bisiklet sürme gibi canlı aerobik egzersizler stresinizi azaltıcı ve ruh halinizi düzeltici kimyasallar salınmasını sağlayabilir.

Uyku problemleri ve anksiyete bozuklukları sıklıkla birliktelik seyreder. İyi dinlenmeyi bir öncelik haline getirin. Eğer uyku probleminiz varsa bunu doktorunuzla görüşün

Hoşunuza giden ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan faaliyetlere katılın. Endişelerinizi azaltabilecek sosyal etkileşimli etkinliklerde rahatlamaya çalışın.

Anksiyete (kaygı) strese karşı verilen normal bir tepkidir ve kimi zaman yararlı da olabilir. Sorunlara karşı uyanık olmayı ve önlem almada yardımcı olur. Anksiyete bozukluklarında yaşanılan kaygı, günlük yaşanılan kaygılardan çok daha yüksektir ve korku eşlik eder. Anksiyete bozukluğuna sahip olduğunuzu düşünüyorsanız bir ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı ile iletişime geçmenizde fayda vardır.

Anksiyete bozukluğu tıbbi bir durumdur ve tedavi alınmazsa şiddeti artabilir ve yıllar boyu sürebilir. Etkin tedavi ile etkilerini azaltmak ve kurtulmak mümkündür. Anksiyete bozukluğuna sahip olduğunuzu düşünüyorsanız bir ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı ile iletişime geçmenizde fayda vardır.

Yaygın anksiyete bozukluğu rutin işler ve sıradan olaylarda  dahi aşırı ve kalıcı korku ve kaygı içerir. Endişe, gerçek durumla orantılı değildir, kontrolü zordur ve nasıl hissettiğinizi etkiler. Genellikle diğer anksiyete bozuklukları veya depresyon ile birlikte ortaya çıkar. Uygun tedavi ile geçmesi mümkündür. Yaygın anksiyete bozukluğuna sahip olduğunuzu düşünüyorsanız bir ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı ile iletişime geçmenizde fayda vardır.

Anksiyete bozukluğu çok sık görülen bir psikiyatrik tablodur. İnsanların %30’unu hayatlarının bir döneminde bir şekilde etkilemiştir. Nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte bazı sebepler suçlanmaktadır. Bunlar: Travma, bir hastalıktan kaynaklanan stres, bir yakının kaybı, iş stresi, mobbing, ekonomik problemler, belirli kişilik tipleri, depresyon, Anksiyete bozukluğu olan akrabalara sahip olmak, uyuşturucu veya alkol kullanmaktır. 

Ayrıca bazı hastalıklara sahip olmak da anksiyete bozukluğu için zemin hazırlayabilir. Bu hastalıklar ise kalp hastalıkları, diyabet (şeker hastalığı), hipertiroidi gibi tiroid bozuklukları,: KOAH ve astım gibi göğüs hastalıklar, alkol ve bazı anksiyolitik ilaçları aniden bırakma durumu, kronik ağrılar, irritabl barsak sendromu olabilir.

Anksiyete bozukluklarında genetik faktör önemlidir. Ancak genetiğin de ötesinde çocukluk travmaları veya aşırı korumacı ebeveynler gibi çocukluk deneyimleri endişeli bir eğilim oluşturmada rol oynayabilir. Anksiyete bozuklukları olan kişilerde, tehdit tepkisini kontrol eden beyin sisteminde sorun vardır. Tehlikeyi tespit eden bir yapı olan amigdala, olması gerekenden daha aktif hale gelebilir ya da tehlike olmayan şeyleri tehlike olarak algılayabilir.

Kaygı belirtileriniz: Ne zaman meydana geldiğini, herhangi bir şeyin onları daha iyi veya daha kötü hale getirip getirmediğini ve günlük etkinliklerinizi ve etkileşimlerini ne kadar etkilediğini unutmayın.

Strese neden olan şey: Son zamanlarda ele aldığınız büyük yaşam değişikliklerini veya stresli olayları ekleyin. Ayrıca geçmişte veya çocukken geçirdiğiniz travmatik deneyimlere de dikkat edin.

Akıl sağlığı sorunlarının aile öyküsü: Ebeveynlerinizin, büyükanne ve büyükbabanınız, kardeşlerinizin veya çocuklarınızın zihinsel sağlık sorunları ile mücadele edip etmediklerini unutmayın.

Sahip olduğunuz diğer sağlık sorunları: Hem fiziksel koşulları hem de zihinsel sağlık sorunlarını ekleyin.

Aldığınız tüm ilaçlar: Herhangi bir ilaç, vitamin, bitki veya diğer takviyeleri ve dozları ekleyin.

Anksiyete ile İlgili Makeleler

Anksiyete

Kaygı bozukluğu ya da anksiyete bozukluğu olarak da bilinen anksiyete, günlük olarak yaşanılan kaygı ve korku durumdan farklı olarak yaşanan uygunsuz kaygı ve korku durumudur. İlaç, psikoterapi ya da her ikisi ile birlikte tedavi edilebilir.

makaleyi incele