Ankilozan spondilit ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ankilozan spondilit bazı hastalarda ileri derece vücut duruş bozukluğu yaratarak iş gücü kaybı ve hayat standart düşüklüğü yapabilir. Her hastada etkisi farklı olmaktadır. Bu nedenle iş gücü kaybı ve engellilik oranının hesaplanabilmesi için bir Romatoloji uzmanına başvurmak gerekir. Romatoloji uzmanı, gerekli standart cetveller ile eklem açıklığını hesaplayacak ve engellilik oranını belirleyerek raporu düzenleyecektir.

Öne eğilme postür bozukluğunu gidermek ve ağrıların ilerlemesini engellemek için sert ve düz bir yatakta, ince bir yastıkla yatmaları tavsiye edilir.

Boynu yüksekte tutmak omurgayı bozar ve eklem ağrısına neden olabilir. Yapılabilecek en iyi şey yastık kullanmamaktır. Ancak bu şekilde uyumada sorun yaşarsanız ince bir yastık kullanabilirsiniz.

Sırt üstü uyumak ankilozan spondilit hastaları için en doğrusudur. İlk başta uykuya dalmada sorun yaşasanız da zamanla sırt üstü uyumaya alışırsınız.

Bu tavsiyeleri aşamalı bir şekilde uygulamaya çalışarak kendinizi alıştırmalı ve hayat biçimi olarak benimsemelisiniz.

Hasta öyküsü, fizik muayene, laboratuvar testler ve radyolojik incelemeler ile tanı konmaktadır. Doktor, fizik muayene yaparak göğüs hareketlerini ve beldeki hareket açıklığını ölçer ve kısıtlılığın değerlendirmesini yapar. Bunun için Schöber testi uygulanır. Bu test sakroiliak eklemdeki (omurganın altı ile leğen kemiği olarak bilinen pelvisin arasındaki eklem) hareket açıklığının sınırlanmış olduğunu göstermektedir.

Ankilozan spondilit, romatizmal ve inlamatuar bir hastalıktır ve baş ağrısı, ateş, kilo kaybı gibi genel bulguları gösterebilir. Baş ağrısı sık rastlanan bir etki değildir. Ağrı hissi genelde kalça ve bel bölgesinde hissedilir. Hareket kısıtlılığı ve öne eğilme nedeniyle sırt bölgesinde de ağrı hissi oluşabilir.

Ankilozan spondilit hastalarının çocuğu olmasında herhangi bir sakınca ya da engel yoktur. Ancak yine de gebelik, vücuda bir ağırlık yüklediği için, kontrol edilmesi gerekmelidir. Gebelik durumunda ortaya çıkan riskler iyice araştırılmalı ve ona göre karar verilmelidir. Ankilozan spondilit hastalığı olan bir kadın gebe kalmadan önce mutlaka bir doktora giderek bilgi ve görüş almalıdır.

Ankilozan spondilit hareket kısıtlılığı ortaya çıkaran bir hastalık olduğu için askerlik durumunu da etkileyen önemli bir hastalıktır. Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin gerekli maddelerinde ankilozan spondilit ile ilgili muafiyet bilgileri söz konusudur. Hastalık açısından gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra muafiyet sağlanabilir.

Nedeni tam olarak bilinmemektedir. HLA B27 gen pozitifliği ile ilişkili olması nedeniyle genetik geçişin rol oynadığı düşünülüyor. Yapılan araştırmalar bu gene sahip olan kişilerde hastalığın daha çok görüldüğünü ortaya koymuştur. Ancak bu gene sahip olmayan kişilerde de hastalık görülmektedir. Aynı zamanda bu gene sahip olup da ankilozan spondilit hastalığı olmayan insanlar da vardır.

Ankilozan spondilit hastalığının genetik geçişi ile alakalı yapılan çalışmalar halen devam etmektedir.

Ankilozan spondilit ile İlgili Makeleler

Ankilozan Spondilit

Ankilozan spondilit, kuyruk sokumu bölgesini etkileyen ağrılı ve iltihaplı bir romatizma hastalığı olup, tedavisinde; fizik tedavi, ilaç tedavisi ve ileri evrede cerrahi tedavi uygulanır.

makaleyi incele