Anal fissür ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hafif durumlarda, kronik bir kabızlık veya ishal durumu yoksa 6-8 haftada kendiliğinden geçebilir. 8 haftadan uzun süreli anal fissür kronikleşmiş kabul edilir. Kendiliğinden ya da evde alınan önlemlerle geçmeyen fissür için doktora başvurabilirsiniz.

Makat çatlağının şiddetine bağlı olarak tedavi de değişir. Kendiliğinden geçebileceği gibi medikal veya cerrahi tedavi dışında iyileşemeyecek durumda da olabilir. Tedavide önceliği kabızlık veya ishal durumunun düzeltilmesi alır. Bunun için kişiye uygun besinlerle beslenmesi ve yeterli sıvı tüketimi önerilir. Sıcak su oturma banyosu da uygulanabilir. Doktorun önereceği topikal merhemler sürülebilir. Bunlarla iyileşme olmuyorsa cerrahi seçeneğine gidilir.

Makat çatlağı enfeksiyon oluşumuna sebep olabilir. Bu enfeksiyon bölgesinden akan akıntı bölgesinin ıslanmasına sebep olur. Bu ıslaklık da kaşıntıya neden olabilir. Bölgede enfeksiyon varsa iyileşme yavaşlar.

Makat bölgesinin sert dışkılama ile zorlanması sebebiyle makat bölgesindeki kaslar ve damarlarda hasarlar oluşur. Damar bölgelerinin hasar alması ile dışkı yaparken veya daha sonrasında kanamalar olabilir. Fakat bu her hastada ortaya çıkmaz.

Makat çatlağı oluşmuşsa makat bölgesine topikal merhem uygulaması iyi gelebilir. Ayrıca çatlamış bölgeye yumuşaması için zeytinyağı, sarı kantaron yağı gibi yağlar sürülebilir. O bölgeye vazelin sürmek de etkili olabilir. Fakat her türlü yağ ve krem bu bölge için uygun olmaz.

Kişide belirgin şikâyetler oluşur. Uzun süredir devam eden kabızlık, dışkılamada güçlük, dışkı yaparken veya hemen sonrasında makatta cam batıyormuş hissi, dışkıda parlak kırmızı kan veya külota bulaşmış kan görülebilir. Parmakla makat bölgesine dokunulduğunda ele gelen memeleşme de oluşabilir. Makat bölgesi ağrılı ve kızarıktır.

Anal fissür ile İlgili Makeleler

Anal Fissür

Anal fissür hastalığı, makat kanalında bulunan küçük bir kesinti veya yırtığın olması durumu olup çatlağın durumuna göre tedavi uygulanmaktadır.

makaleyi incele