Amipli dizanteri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Amipli dizanteri bulaşıcı bir hastalıktır. Fakat doğrudan kişilerden kişilere bulaşmaz. Bağırsaklarında amip taşıyan kişiler dışkıyla, amiplerin bulaşıcı formu olan kistleri dışarı atarlar. Bu kistlerle temas eden su başta olmak üzere her türlü gıdanın yenmesi- içilmesi ile hastalık bulaşmış olur. 

Bulaştan 2-6 hafta sonra belirtiler ortaya çıkar. Bu sebepten genelde kaynak bulunamaz. Fakat bulaşıcılığın önlenmesinde hijyen, el yıkamak, yenen sebze ve meyvelerin çok iyi temizlenmesi oldukça önemli yer tutar. Ayrıca mutlaka tuvaletten çıktıktan sonra eller yıkanmalıdır.

Amipli dizanteri tekrarlayabilir. Genelde tekrarlamasına sebep olan şey hijyen koşullarının yine enfeksiyonu kapmaya müsait olmasıdır. Amipli dizanteri, bağışıklık geliştirilen veya aşı ile korunulan bir hastalık değildir. Bunun yanında tedavi tam olarak uygulanmazsa, ilaçlar yarım bırakılırsa veya düzensiz kullanılırsa tamamen temizlenmeyen amipler hastalığa tekrarlaması için fırsat verir.

Amipli dizanteri ile İlgili Makeleler

Amipli Dizanteri

İnsan bağırsağında bulunan amipler bir tür bağırsak paraziti olup bu parazitlerin yol açtığı amipli dizanteri hastalığının tekrarlanmaması için kişinin hijyenine önem vermesi gerekir.

makaleyi incele