Alerjik astım ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Astım hastalıklarının tüm alt tiplerinde olduğu gibi alerjik astımda da kesin tedavi olanağı yoktur. Daha çok atak oluşumunu azaltarak kişinin belirtilerinin ortaya çıkması önlenebilir yani bir nevi alerjik astım kontrol altına alınmış olur. Bu sebeple de astımda kesin çözümden çok kontrolü sağlayacak ve rahatlatacak en etkili tedavi yöntemleri sunulur.

Alerjik astım teşhisi ve hangi alerjene bağlı olarak oluştuğunu anlamak için alerjik astım testi yapılabilir. Bunun için kişinin kan numunesi alınır ve alerji uzmanları tarafından incelenerek kişinin hangi etkene bağlı alerjisinin olduğu öğrenilebilir.

Alerjik astım, alerjene maruz kalma ile tetiklenip maruziyet olmayınca sessizleşen bir hastalıktır. Yani ataklar ve atak dışındaki sakin geçen dönemleri vardır fakat astım, kronik yani sürekli devam eden bir hastalıktır ve geçme durumundan çok kontrol altına alınmasından bahsedilebilir.

Alerjik astımda tipik olarak görülebilecek belirtiler; kuru ve inatçı öksürük krizleri, hırıltılı soluk alıp verme, nefes sıkıntısı çekme, göğüste baskı ve ağrı hissidir. Alerjik astımda ateş beklenen bir bulgu değildir fakat alerjik astıma ek olarak kişi enfeksiyona bağlı bir şikayet de yaşıyorsa ancak o zaman ateş görülebilir.

Alerjik astım ile İlgili Makeleler

Alerjik Astım

Alerjik astım, hastanın solunum yollarında kasılma, tıkanma gibi olayların yaşanması olup, ilk yapılması gereken, alerjiye hassasiyeti olan hastanın neye karşı alerjik olduğunu teşhis edip tedavi uygulanmasıdır.

makaleyi incele