Albino ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Albino hastalığı ölümcül bir hastalık değildir. Sadece iyi bakım gerektiren bir hastalıktır. İyi bir bakımla ömürlerinin normal bir insanın ömründen bir farkı yoktur. İyi bir bakım için doktor kontrollerini aksatmamak, güneşten korunmak önem taşır. Böylece bağlantılı göz problemleri kontrol altında tutulur ve olası kazalar önlenebilir. Cilt kanseri riski azaltılarak ciddi bir hastalıktan korunmak mümkün olur.

Elbette albino hastaları saçlarını boyatabilirler. Bazı hastaların çok hassas bir cildi olabilir ve cildi tahriş olabilir. Boya tercih ederken ve uygularken buna dikkat edilmelidirler. Bunun dışında boyamalarında herhangi bir sakınca yoktur. 

Hatta açık renkli saçları olan albinizmli bireylerin saçları açık renkli olmasından kaynaklı olarak boyayı daha iyi tutup çok daha vurgulu gösterecektir. Ama sırf albinizm sahibi bir birey olduğu ve farklı göründüğü için saçlarını boyamayı düşünmek zorunda değildirler. Toplum farklılıklara saygı duymayı öğrenmelidir. Ve umarız ki yakın bir gelecekte hiçbir farklılık saygısızlık görmeyecek ve artık gündemimizi oluşturmayacaktır. 

Albino ile İlgili Makeleler

Albino

Albino hastalığı, vücutta bulunan melanin pigmentinin azlığından veya hiç olmamasından kaynaklanan bir hastalıktır. Herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır.

makaleyi incele