AIDS ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hastalık henüz AIDS’e ilerlememişken erken tanı sayesinde zamanında tedaviye başlayan bireylerin yaşam süreleri HIV negatif bireyler ile aynı seviyelerdedir. Bu yüzden HIV virüsü kapmış olabileceğinizi düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden doktora giderek test yaptırmanız gerekir.

HIV testleri kişiden alınan kanın incelenmesi yoluyla yapılır. Alınan kan HIV virüsü açısından değerlendirilir. Testin sonucunun çıkması testin yapıldığı kuruma ve yapılan incelemeye göre değişir. Genelde test sonucu aynı gün çıkar. Testi yaptırmak için gittiğiniz doktor size bu konuda detaylı bilgi verecektir.

Hızlı Test denen test sonucu beş dakikada çıkabilirken başka bir test 3 saat sonra, bir başka test ise bir hafta içerisinde çıkabilir. Bu durum testi yaptırdığınız kuruma ve hangi çeşit testi yaptırdığınıza göre değişiklik gösterebilir.

HIV dış ortama oldukça dayanıksız bir virüstür. Virüs kan ya da sperm sıvısında değilse çok çabuk ölür. Dış ortam HIV virüsünün yaşaması için uygun bir ortam olmadığı için kısa bir sürede sonra etkisiz olacak yani ölecektir.

Günümüzde bulaştan itibaren 14.günde yapıldığında yüksek doğruluk oranına sahip testlerimiz mevcuttur. Kesin tanı 90.günde yapılan test ile konur fakat bu zamana kadar yapılan testlerin de doğruluk oranı yüksektir. Ne zaman hangi testi yapmanız gerektiğini test için gittiğiniz kurumda sorarak öğrenebilirsiniz.

HIV açısından riskli gruptaki bireylere yılda iki kere test yaptırması önerilmektedir.

Ortalama olarak virüs içeren kanın transfüzyonuyla %90, anneden çocuğa %25, korunmasız vajinal cinsel ilişki %0.015, korunmasız anal ilişki %0,1, oral seks <%0.01, infekte enjektör paylaşımı %%0.7 bulaş riski vardır. HIV’in cinsel yolla bulaşma oranı diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara göre daha düşüktür.

Gerekli tedbirler alındığında HIV bulaşması engellenebilir.

Ülkemizdeki pek çok hastanede, bazı özel laboratuvarlarda testinizi rahatlıkla yaptırabilirsiniz. Ülkemizde birkaç yerde bulunan ve kişinin şahsi bilgilerini almadan anonim olarak ve ücret ödemeden test yaptırabileceğiniz merkezler bulunmaktadır.

AIDS ile İlgili Makeleler

AIDS

AIDS (HIV) bağışıklık sistemini savunmasız hale getirip ölümcül hastalıklara yol açabilen bir hastalıktır. Tedavinin amacı virüs miktarını olabildiğince düşük seviyelerde tutmaktır.

makaleyi incele
0